ISTRIA – SERCE CHORWACJI

Istria – półwysep w kształcie serca

Istria, znana jako “półwysep w kształcie serca” to niedorzeczna wręcz ilość pięknych miejsc: dzikich plaż, klimatycznych miasteczek z wąskimi uliczkami, parków krajobrazowych, wodospadów i wspaniałych zabytków. Trochę niedoceniana i dzięki temu znacznie mniej komercyjna niż pozostałe regiony Chorwacji.  Istria zachwyca dziewiczym pięknem przyrody i wspaniałymi krajobrazami. Region jest niezwykle atrakcyjny pod względem turystycznym, a przy tym leży stosunkowo blisko Polski.

Piękne plaże Istrii

Istria słynie z pięknych – żwirowych i kamienistych – plaż, krystalicznie czystego morza i dużej ilości lasów oraz śródziemnomorskiej zieleni. Niebieskozielone laguny w zachodniej części półwyspu zapraszają do kąpieli, a rosnące na brzegu drzewa piniowe do wakacyjnego wypoczynku. Półwysep ten posiada bardzo dobrze przygotowaną bazę hotelową oraz mnóstwo atrakcji dla amatorów aktywnego wypoczynku. Wszystko to sprawia, że jest to wyjątkowe miejsce na wakacje.

Ukryta Istria

Ale jest też inna Istria, ukryta i nieskażona turystyką: śródlądowe serce Istrii, zielona Istria, miejsce między marzeniami a rzeczywistością, kraina piękna, spokoju, historii i czystej, dziewiczej przyrody. To właśnie interior Istrii bezapelacyjnie podbił moje serce. Pełen wzgórz, lasów, winnic i gajów oliwnych oferuje niezliczone miejsca do obcowania z naturą.

Na Istrii znajdziemy ponad 30 parków i obszarów chronionych. Najpopularniejszym z nich jest Brijuni.

Wyspy Brijuni rozciągają się wzdłuż południowo-zachodniego wybrzeża Istrii.  Archipelag składa się z dwóch dużych wysp: Veli Brijun i Mali Brijun i dwunastu mniejszych wysepek. Ze względu na wyjątkowe piękno i łagodny klimat już w czasach starożytnych wypsy Brijuni przyciągały ludzi poszukujących spokoju i naturalnego uroku. Były zamieszkane już w czasach Rzymu i Bizancjum. Biała Willa na wyspie Veli Brijuni była letnią rezydencją marszałka Tito. Marszałek był wielkim wielbicielem zwierząt. Otrzymywał je w prezencie od swoich gości z różnych zakątków świata. Aktualnie na wyspie Veli Brijuni jest ok. 600 gatunków endemicznych roślin, głownie śródziemnomorskich, a w części północnej znajduje się park safari, w którym żyją m.in. zebry, strusie i żyrafy. Brijuni można zwiedzać  łódką od strony morza lub od strony lądu.

Przylądek Kamenjak

Moim ulubionym zakątkiem Istrii jest najbardziej wysunięty na południe przylądek Kamenjak.  Magiczna kraina, gdzie znaleziono ślady dinozaurów. Prawie 200km postrzępionego wybrzeża wbija się głęboko w morze tworząc klify, urokliwe zatoczki i  dzikie plaże, uważane za jedne z najpiękniejszych w Chorwacji. Do przylądku należy również 11 dzikich, niezamieszkanych wysepek. Ze względu na walory przyrodnicze Kamenjak od 1996 r. jest parkiem przyrodniczym. Piękne plaże i niezapomniane widoki to dopiero początek atrakcji. Przylądek obrośnięty jest niesamowitymi lasami piniowymi. To idealne miejsce do spacerów i jazdy na rowerze, choć można poruszać się tam również samochodem. Spacer po wnętrzu półwyspu to wyjątkowe doświadczenie. Rośnie tu ponad 600 gatunków ziół i kwiatów, a wśród nich aż 30 gatunków orchidei.  Wydają one intensywne i piękne aromaty. Na przylądku znajdziemy wiele zatoczek z krystalicznie czystą wodą idealną do snorkelowania. Fani adrenaliny także znajdą tu coś dla siebie. Skakanie z malowniczych klifów różnej wysokości to jedna z naszych ulubionych atrakcji w zatoce Mala Kolombarica.

Kuchnia Istrii

Centrum Istrii to również miejsce występowania wielu dzikich roślin wykorzystywanych w kuchni. Spacerując po łąkach co chwilę natykamy się na dzikie szparagi, koper włoski czy pokrzywy, wszystkie często wykorzystywane w potrawach istryjskich. Dzięki żyznej glebie i łagodnemu klimatowi rośnie tu prawie wszystko. Jednak niekwestionowaną królową Istrii jest trufla. Istryjska biała trufla jest obecnie jedną z najwyżej cenionych w świecie kulinarnym.  Jej walory smakowe sprawiają, że jest doceniana przez szefów kuchni na całym świecie. Intensywny zapach trufli zmieszany z zapachem drzew cedrowych jest wyczuwalny niemal w całej środkowej części półwyspu.

Istria to idealne miejsce do odkrywania nowych smaków i kulinarnych rozkoszy. Jak w innych śródziemnomorskich regionach, posiłek jest tu formą celebracji. Kuchnia istryjska bogata jest w ryby i owoce morza, ale nie brakuje tu również dań mięsnych i mącznych, charakterystycznych dla Europy środkowej. Jej burzliwa, historyczna przeszłość pozostawiła mocny ślad w tutejszej kuchni, gdzie przeplatają się różne tradycje. Najmocniej odczuwalne są wpływy włoskie. Znajdziemy tu wiele rodzajów makaronu, choć sposób jedzenia i przygotowania różni się nieco od tych preferowanych we Włoszech. Jednak to polenta jest prawdziwym symbolem statusu na Istrii a lokalni mieszkańcy jedzą ją praktycznie ze wszystkim. Ciekawostką jest, że zgodnie z przesądem polentę należy mieszać od lewej do prawej, w innym przypadku przyniesie nieszczęście. Mieszkańcy Istrii tak wzięli to sobie do serc, że nie funkcjonuje tu powiedzenie „zgodnie z ruchem wskazówek zegara” zamiast tego Istryjczycy mówią „tak, jak mieszasz polentę”.

Typowym Istriańskim przysmakiem jest też prsut – długodojrzewająca szynka w typie prosciutto, podawana głównie jako przystawka. Lokalna oliwa z oliwek to produkt wielokrotnie nagradzany w różnych konkursach i doceniany przez smakoszy na całym świecie. Podobnie sprawa ma się z winem. Centrum półwyspu pełne jest winnic i gajów oliwnych, które cieszą nie tylko oczy, gdyż w wielu z nich możemy spróbować produktów i obserwować proces ich powstawania.

Miasta Istrii

Ta oaza zieleni zachwyciła Rzymian już w II wieku naszej ery. Przez kolejne stulecia Istria była we władaniu Bizancjum, Słowian, Franków, Austrii, Włoch aż w 1947 przyznana została Jugosławii a od 1991 prawie w całości należy do Chorwacji. Dzięki temu pełno tu architektonicznych wielokulturowych cudów.

Najważniejszym miastem regionu Istria jest Pula. To najstarsze miasto na wschodnim wybrzeżu Adriatyku, które słynie ze świetnie zachowanego rzymskiego amfiteatru. Na obrzeżach centrum znajdują się liczne plaże i zatoki. Perełką regionu jest Rovinj – niezwykle urokliwe miasto, nazywane małym Saint Tropez. Na uwagę zasługuje przede wszystkim wspaniała zabytkowa starówka. Jest to najstarsza część miasta z trzech stron otoczona Adriatykiem. Nad starówką góruje dzwonnica kościoła świętej Eufemii.

Rovinj było kiedyś osadą na wysepce w pobliżu brzegu. W 1763r. wysepka została połączona z lądem i rozrosła się w niewielkie, ale bardzo klimatyczne miasto otoczone 22 wysepkami. Porec to jedno z najstarszych miast Istrii. Jego najcenniejszy zabytek to bazylika Eufrazjana, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Porec może poszczycić się bardzo ładnymi plażami. Stąd wypływają również promy do Wenecji. Istrię pokochali również artyści, w miejscowości Grožnjan co krok możemy natknąć się na pracownię lub galerię sztuki.

Istria to śródziemnomorski ogród u podnóża Alp. Błękitne Morze Adriatyckie obmywa jego brzegi, a zabytkowe miasteczka rozciągają się jak perły wzdłuż wybrzeża. Wszystko to sprawia, że Istria jest regionem do którego nieustannie powracam J

***

Autorem tekstu jest Ania

Zobacz także: